PORTO MORTO

Порто Морто е сѐ позначајно име на регионалната музичка сцена, а зад името се крие седморка чиј музички правец е тешко да се дефинира, но кога би се обиделе, би можеле да кажеме дека се темели на мешавина од прогресивен поп, арт-рок и инди-електроника.

Порто Морто е едно од најголемите изненадувања во последно време што се однесува до хрватската музичка сцена. Фантастично прифатениот албум „Портофон“ (2019), на кој веднаш нѐ освојува соработката со Дарко Рундек на синглот „Ходај“, им донесе три номинации за ценетата музичка награда во Хрватска, Порин. Препознатливоста ја градат и по нагласениот визуелен израз, кој до детали е разработен во видеоспотовите, но и на сцената. Со новиот албум „Портопоп“ дефинираат нов звук, нов сценски идентитет, но и нова ера од својата кариера.

„Портопоп“ е најавен со новите синглови „Чекам их“, „Вријеме за чилање“ и „Фатаморгана“, кои се придружени со одлични спотови снимени во сопствена продукција. Од страна на повеќе портали и критичари албумот е прогласен за еден од најдобрите регионални албуми во 2021, а на промоцијата во март направија концерт за паметење. Токму тогаш ја добија наградата Порин за најдобар алтернативен албум за 2021.

Бендот е дел од #Liveurope програмата на фестивалот.

*LIVEUROPE e првата паневропска иницијатива, која ги поддржува напорите на концертните сали во промоцијата на надоаѓачки европски артисти. LIVEUROPE е мрежа кофинансирана од програмата на Креативна Европа.

КОМЕНТАРИ:

“Totalno svemirski i ispred svog vremena (za našu scenu). Baš je futuristički i možda će ekipi trebat da im sjedne stvar, al mislim da je baš to kaj nema tipične forme u pjesmi ono kaj pomiče granice. Treba publiku navikavat na nove stvari i ovo je super način. Bravo! Veselim se novom albumu :D”

tkojeto via Youtube

Finally! 🖤🖤🖤

Dina Jashari via Youtube

“Jedan od najboljih bendova u Hrvatskoj! Radite odličnu gkazvu čak i kad je popularan sasvim drugi žanr, cajke, koji stvarno ne vrijedi koliko se sluša”

oskarovafobija via Instagram