SITZPINKER

Бендот доаѓа од Белград, составен од Дуња Мијачиќ (вокали), Данило Илиќ (гитара), Павле Трифуновиќ (гитара, бас) и Андреј Младеновиќ (тапани). Нивното дебитантско EP насловено „Подло поштовање“ е издадено 2018 година, со кое почнува нивното усмерено освојување на поранешните ју-републики. Како еден од бендовите изникнати од колективот Хали Гали, имаат настапувано на голем дел од нивните фестивали, а во 2019 со синглот „Метаноја“, станаа дел од нивната влијателна компилација заедно со останатите бендови од сцената како Визељ, Kоикои, Газорпазорп, Шајзербитерлемон, Прото тип.

Во меѓувреме бројат стотици настапи низ Србија, меѓу кои и фестивалите Арсенал и BeerFest. Со познатите синглови „Да ли“, „Судан“ и „Мустанг“, Sitzpinker го најавуваат и нивниот албум како соработка со Поп депресија/Кишобран, полека трасирајќи ја својата сонична иднина. Сите три сингла многу бргу прераснаа во регионални хитови, а еуфоричните видеа дополнително ги „подгреаја“ очекувањата од нивните фанови. Музиката на Sitzpinker е звукот на Новиот Белград: цврст гаражен инди-рок со доза на shoegaze и психоделија. Како најголеми фанови, наскоро го очекуваме и конечно нивниот албум, најавен за втората половина на 2022.

КОМЕНТАРИ:

Hey there people, found you on Spotify. You guys are amazing, keep it up! Can't wait for the album!

uleboole via Youtube

Od ovih 8 iljada pregleda bar je 500 mojih, sjajna stvar samo tako vase vreme dolazi.

sasha38111 via Youtube

PREMOĆNI STE , BAŠ OVO VOLIM , nakon Štulića, Urbana, obožavam ovu muziku kako god da se zove. BRAVO LJUDI 🌞💟🌹🌲✊

Vanja NAMIRU 1 via Youtube